مال شراکتی را می توانید بخرید، ولی تصرف آن اما و اگر دارد

 آیا خرید مال شراکتی، از نظر قانونی بلااشکال است؟

 پرسش مخاطب درباره خرید و فروش مال شراکتی این است:

با سلام و احترام منزلی را شراکتی با یک نفر خریدم (۲ دانگ من و ۴ دانگ شریکم). الان قصد فروش دارم به شریکم می‌گویم یا سهم من را بخر یا بفروشیم و هر کی سهم خودش را بردارد. به هیچ روش راضی نمی‌شود. چه کار میشود کرد؟ با تشکر.

 

پاسخ کارشناسان

پاسخ کارشناس: ماده ۵۸۳ قانون مدنی مقرر داشته است که، هر یک از شرکاء می‌تواند بدون رضایت شرکاء دیگر سهم خود را جزئاً یا کلاً به شخص ثالثی منتقل کند؛ بنابراین هر یک از شرکاء می‌تواند قدر السهم مالکیت خود را بفروشد؛ ولی تسلیم مورد معامله به خریدار منوط به اذن سایر شرکاء می‌باشد. به عبارت دیگر تصرفات معنوی در مال مشاع جایز است؛ ولیکن تصرفات مادی و تحویل دادن آن به خریدار منوط به اذن سایر شرکاء می‌باشد.

به بیان دیگر اگر شما سهم خودتان را از ملکی که بصورت شراکتی با دوست‌تان خریده‌اید، به فردی بفروشید، کار شما قانونی است؛ اما اگر خریدار بخواهد سهمی را که خریده، تصرف کند، این کار باید با رضایت شریک باشد؛ در غیراینصورت شریک می‌تواند مانع تصرف او شود.

منبع : خبرگزاری میزان